
| Sagem WA 3050 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes (for the GPRS model) |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2001 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 130 x 80 x 17 mm (5.12 x 3.15 x 0.67 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Greyscale resistive touchscreen |
| Size | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 60 x 80 mm, 4:3 ratio |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows PocketPC |
| CPU | 206 MHz ARM SA-1110 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 1.1 |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| MP3 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | 170 h |
| Talk time | 130 min |
| Misc | |
| Colors | |