
| Sagem VS3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 85 x 42 x 23 mm (3.35 x 1.65 x 0.91 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external STN mono display (96 x 55 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 20 received, dialed and missed calls |
| Internal | 4MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(16) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP |
| Games | No |
| Java | No |
| Predictive text input Reminder | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 730 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |