
| Sagem Roland Garros - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106.9 x 46.3 x 10.9 mm (4.21 x 1.82 x 0.43 in) |
| Weight | 81 g (2.86 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 13MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |