
| Sagem RC 922 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 1999 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 45 x 18 mm (4.57 x 1.77 x 0.71 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Alphanumeric |
| Size | |
| Resolution | 3x 12 chars |
| Fixed icons Softkeys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | |
| 20 short messages | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | No |
| Java | No |
| Calculator Curency converter | |
| Battery | |
| Type | Removable NiMH 500 mAh battery |
| Stand-by | 130 h |
| Talk time | 3 h |
| Misc | |
| Colors | |