
| Sagem Puma Phone - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 56 x 13 mm (4.02 x 2.20 x 0.51 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Integrated solar cell with charge indicator Bike Tracker, Run Tracker, Pedometer PUMA services | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 880 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 5 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Music play | Up to 24 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 400 EUR |