
| Sagem myMobileTV - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 47 x 20.8 mm, 107 cc (4.53 x 1.85 x 0.82 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 40MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary (optional) |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, EMail, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| DVB-H TV receiver MP3 player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |