
| Sagem MY Z-3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100 x 45 x 24 mm (3.94 x 1.77 x 0.94 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Screensavers and wallpapers Downloadable logos and applications | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 255 entries |
| Call records | 15 dialed, 15 received, 15 missed calls |
| Internal | 1.5MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 2 |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | |