
| Sagem MY X-6 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 46 x 22 mm, 111 cc (4.33 x 1.81 x 0.87 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 12 lines |
| 65K colors Animated screensavers Color backgrounds | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | In shared memory, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 2.3MB |
| 100 short messages | |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, Hi-Fi ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS 5.0, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes + In-Fusio downloadable |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Voice memo Interchangeable covers Formats: BMP, JPEG, PNG, GIF, animated GIF, Midi, iMelody, Wave, AMR | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 310 h |
| Talk time | Up to 4 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | |