
| Sagem MY V-65 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 46 x 22 mm (4.33 x 1.81 x 0.87 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Animated screensavers Color backgrounds | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | In shared memory |
| Call records | 15 dialed, 15 received, 15 missed calls |
| Internal | 4MB |
| 100 short messages | |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, Hi-Fi ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes + Java downloadable |
| Java | Yes |
| Predictive text input PCSync Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 310 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |