
| Sagem MY C-3b - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 81 x 51 x 22.5 mm (3.19 x 2.01 x 0.89 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 12 lines |
| Animated screensavers Color backgrounds | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 x 9 fields |
| Call records | 20 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 1.5MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, Hi-Fi ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 3 |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | 2 - Silver, Red |