
| Sagem MY C5-3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 82 x 43 x 23 mm (3.23 x 1.69 x 0.91 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external display B/W (96 x 64 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 10 fields, Photo call, 15 groups |
| Call records | 20 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 3MB |
| 100 short messages | |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer Photo editor | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | |
| Price | About 110 EUR |