
| Sagem my855c - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96 x 49 x 16 mm (3.78 x 1.93 x 0.63 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~26.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Music player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |