
| Sagem my810x - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2007, October |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 48 x 16 mm (4.09 x 1.89 x 0.63 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 280 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |