
| Sagem my721x - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 48 x 9.8 mm (4.41 x 1.89 x 0.39 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~23.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Music player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |