
| Sagem my600X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 48 x 16 mm (4.33 x 1.89 x 0.63 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | White |