
| Sagem my401C - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 86 x 43.3 x 18.5 mm (3.39 x 1.70 x 0.73 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 12 fields, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver, Red, Blue/White, Red/White |
| Price | About 120 EUR |