
| Sagem my226x - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 46 x 11 mm (4.06 x 1.81 x 0.43 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | , 26 x 28 mm |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes, up to 250 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 670 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |