
| Sagem my200C - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 74 x 42 x 21 mm (2.91 x 1.65 x 0.83 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 numbers, 15 groups |
| Call records | 20 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 240 KB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | Yes |
| Games | mySudoku |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, Silver, White & Pink |
| SAR EU | 1.10 W/kg (head) |
| Price | About 70 EUR |