
| Sagem my100X - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 42 x 15.5 mm (4.09 x 1.65 x 0.61 in) |
| Weight | 76 g (2.68 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphics |
| Size | |
| Resolution | 101 x 64 pixels |
| Backlight keypad amber(my101X) and green (my100X) | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 entries |
| Call records | 20 redail list |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(8) ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | 1 embedded |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 255h |
| Talk time | Up to 3 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | |