
| Sagem MW X1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2001 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 140 x 57 x 20 mm (5.51 x 2.24 x 0.79 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 124 x 68 pixels, up to 8 lines, 17:9 ratio |
| Softkeys | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| 20 SMS messages | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator Curency converter | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | 150 h |
| Talk time | 300 min |
| Stand-by | 600 h (35 g+) |
| Talk time | - |
| Misc | |
| Colors | |