
| Qtek 2020 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 130 x 70 x 18 mm, 105 cc (5.12 x 2.76 x 0.71 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.5 inches, 53 x 71 mm, 37.9 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| 5-way navigation button Downloadable logos | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 2003 PocketPC |
| CPU | Intel PXA263 400 MHz |
| Memory | |
| Card slot | SDIO/MMC |
| Internal | 64MB RAM (128MB optional) |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (Pocket IE) |
| Languages | 7 |
| Microsoft ActiveSync MP3 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |