
| QMobile QTab X50 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8389W |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 480p@24fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4500 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 160 EUR |