
| QMobile Noir Z6 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 145.1 x 70.2 x 5.6 mm (5.71 x 2.76 x 0.22 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 490 h (2G) / Up to 490 h (3G) |
| Talk time | Up to 27 h (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 200 EUR |