
| QMobile Noir X350 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, April. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 131.5 x 66 x 8.5 mm (5.18 x 2.60 x 0.33 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582V/X |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 386 h (2G) / Up to 386 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h 30 min (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 110 EUR |