
| QMobile M800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126.5 x 55.6 x 13.3 mm (4.98 x 2.19 x 0.52 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | Yes |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| QApps MP4/H.263 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 20 EUR |