
| QMobile E990 Sirocco Edition - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 128 x 52.8 x 7.4 mm (5.04 x 2.08 x 0.29 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~31.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB 128MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| QApps MP4/H.263 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, Golden |
| Price | About 30 EUR |