
| QMobile B800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 127.9 x 57.4 x 10.9 mm (5.04 x 2.26 x 0.43 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~43.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | Yes |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | No |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| QApps MP4/H.263 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 30 EUR |