
| Prestigio MultiPhone 8400 Duo - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, July. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 11 mm thickness |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8212 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 456 h |
| Talk time | Up to 29 h |
| Music play | Up to 75 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 90 EUR |