
| Prestigio MultiPhone 5501 Duo - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, Q1. Released 2014, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 149.6 x 75 x 9.5 mm (5.89 x 2.95 x 0.37 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~61.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 423 h |
| Talk time | Up to 16 h |
| Music play | Up to 15 h |
| Misc | |
| Colors | Blue |
| Price | About 150 EUR |