
| Prestigio MultiPad 7.0 Prime - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 197 x 113 x 10.5 mm (7.76 x 4.45 x 0.41 in) |
| Weight | 290 g (10.23 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | Mali-400MP |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 4 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black |