
| Prestigio Multipad 4 Quantum 7.85 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 203.5 x 139 x 8.9 mm (8.01 x 5.47 x 0.35 in) |
| Weight | 406 g (14.32 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.85 inches, 190.8 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Rockchip RK3188 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4700 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black/Deep Blue |
| Price | About 140 EUR |