
| Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0 3G - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 204 x 158 x 9.3 mm (8.03 x 6.22 x 0.37 in) |
| Weight | 453 g (1.00 lb) |
| SIM | Yes |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT8377 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4600 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 5 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |