
| Posh Ultra 5.0 LTE L500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - L500A |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - L500B | |
| 4G bands | 2, 4, 7, 17 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, July. Released 2015, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 143 x 73 x 8.4 mm (5.63 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2230 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h (2G) / Up to 200 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |