
| Posh Primo Plus C353 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - C353A |
| HSDPA 850 / 2100 - C353B | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, May. Released 2015, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 63 x 10.4 mm (4.57 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight | 96.1 g (3.39 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Spreadtrum SC7715 |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 260 h (2G) / Up to 220 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue, Pink, Yellow |