
| Posh Orion S450 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 550 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |