
| Posh Lynx A100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - A100 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112.5 x 45.5 x 14 mm (4.43 x 1.79 x 0.55 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~19.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6260 |
| CPU | 360 MHz |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32MB 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP3/WAV/AAC+ Photo/video viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Silver, Red, Blue |