
| Posh Kick Lite S410 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - S410A |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - X410B | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, May. Released 2015, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 123.3 x 63.5 x 12.2 mm (4.85 x 2.5 x 0.48 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1450 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h (2G) / Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h (2G) / Up to 3 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Pink, Blue |