| Posh Icon HD X551 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, November. Released 2016, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 153.2 x 79 x 8.2 mm (6.03 x 3.11 x 0.32 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/ Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 700 h (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Dark Grey, White, Gold, Rose Gold, Silver |