
| Posh Equal Lite W700 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 192 x 109 x 9.8 mm (7.56 x 4.29 x 0.39 in) |
| Weight | 231 g (8.15 oz) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2100 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 250 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | White |