
| Plum Z710 - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1700 | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| TV | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 420 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |