
| Plum Wicked - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 - SIM 1 |
| HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 | |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 58 x 13.4 mm (4.33 x 2.28 x 0.53 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 320p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document editor Photo editor Voice memo/dial MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/WMA/AAC player Organizer Photo/video editor Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |