
| Plum Whiz - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111.4 x 57.1 x 16.1 mm (4.39 x 2.25 x 0.63 in) |
| Weight | 63.8 g (2.22 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~19.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB ROM, 32MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Analog TV MSN, Facebook, Yahoo, Twitter applications MP3/WAV player MP4/H.263 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery (BL-4L) |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, Blue, White |