
| Plum Volt 3G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 141 x 69 x 9 mm (5.55 x 2.72 x 0.35 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 12 h |
| Misc | |
| Colors | Black/White |