
| Plum Velocity - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.5 x 62.5 x 12.6 mm (4.47 x 2.46 x 0.50 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~29.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Mediatek MT6516 |
| CPU | 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Analog TV MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery (BL-5K) |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |