
| Plum Trigger Z104 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 61.5 x 11.6 mm (4.61 x 2.42 x 0.46 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1350 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |