
| Plum Trigger Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 118 x 62.4 x 11.5 mm (4.65 x 2.46 x 0.45 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 2GB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | face detection |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1100 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 650 h (2G) / Up to 540 h (3G) |
| Talk time | Up to 12 h (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue, Red, Pink |