
| Plum Tingle - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.7 x 58 x 12.8 mm (4.48 x 2.28 x 0.50 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 22.3 cm2 (~33.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| CPU | MT 6253 chipset |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB ROM, 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Languages | English, Spanish, Portuguese, French |
| Java | Yes |
| Analog TV MP3/WAV/eAAC+/WMA/FLAC player MP4/H.263 player Voice memo/dial/command Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery (BL-4L) |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Black, Blue, Magenta |