
| Plum Ten 3G - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 246 x 175 x 10.2 mm (9.69 x 6.89 x 0.40 in) |
| Weight | 550 g (1.21 lb) |
| SIM | Dual SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8377 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| HDMI port | |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 340 h |
| Talk time | Up to 30 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |