
| Plum Tag 3G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, March. Released 2018, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126.5 x 55 x 15 mm (4.98 x 2.17 x 0.59 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Spreadtrum 7701B |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB ROM, 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | No |
| Java | No |
| Audio player Document viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |