
| Plum Switch - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106.1 x 37 x 13.8 mm (4.18 x 1.46 x 0.54 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.3 cm2 (~23.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 160 x 240 pixels, 3:2 ratio (~163 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6276 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 1GB ROM, 512MB RAM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| 2.5 mm audio jack | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, Mi-Fi hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document editor Photo editor E-book reader Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 430 mAh battery |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Green, White |